09-03-2020
Podsumowanie VIII edycji konferencji MIFOD
MIFOD – Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami, odbyło się tradycyjnie już po raz ósmy, w trakcie targów EKOTECH w Kielcach.
Nadanie naszemu wydarzeniu w poprzedniej edycji nazwy własnej
MIFOD przyniosło spodziewane efekty w postaci lepszej identyfikacji, łatwiejszego odnalezienia informacji oraz jeszcze bardziej podniosło prestiż tego wydarzenia. Zaowocowało to nadspodziewaną frekwencją w postaci
ponad 360 zarejestrowanych uczestników, którzy wysłuchali 17 wystąpień. Jest to tym bardziej znaczące, ze konferencja w tym roku trwała tylko 1 dzień.
Chyba jako jedni z pierwszych doświadczyliśmy wpływu epidemii koronawirusa na organizację konferencji - goście z Włoch w ostatniej chwili odwołali swój przyjazd i niezwykle interesujący referat na temat wdrażania systemów selektywnej zbiórki we Włoszech musiał zostać wygłoszony „zastępczo” przez naszego przedstawiciela.
Na początku należy podkreślić, że konferencja była całkowicie bezpłatna, co było możliwe dzięki wsparciu partnerów i sponsorów. W tym roku poza Targami Kielce, organizacyjnie wsparło nas Miasto Kielce oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Nowym Partnerem naszej konferencji została Dalkia Wastenergy, uzupełniając zakres merytoryczny o element termicznego przekształcania odpadów. Niezawodnymi Partnerami były, jak co roku, firmy: APRIVA, PROFEKO, TOMRA, ISUZU i MENTOR, które wniosły nie tylko wkład finansowy pozwalający na organizację konferencji, ale również merytoryczny, wzbogacający program. Ponownie uzyskaliśmy silne wsparcie „prawne” dzięki współpracy z kancelarią SDZLEGAL SCHINDHELM - Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k.. w osobie Pani mecenas Anny Specht-Schampera.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Kielce - Pan Bogdan Wenta, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Pan Andrzej Bętkowski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Pan Witold Bruzda oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach - Pan Ryszard Gliwiński.
Konferencja rozpoczęła się od otwarcia dokonanego przez prezesa spółki APRIVA – Pana Rajmunda Prusiewicza, Członka Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Panią Katarzynę Błachowicz oraz Project Managera targów EKOTECH – Pana Marcina Musiała. Wszyscy zgodnie podkreślali, że MIFOD wpisał się już na stałe w program targów, a rosnąca z roku na rok frekwencja świadczy o randze tej imprezy wśród podobnych odbywających się w ciągu roku konferencji tematycznych.
Podobnie jak w zeszłym roku forum poprowadziła Pani Dr Jolanta Kamińska – Borak, praktyk, wieloletnia dyrektorka Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Słajsinie, ekspertka Instytutu Ochrony Środowiska, która dzięki swej wiedzy, doświadczeniu i znajomości branży ciekawie komentowała poszczególne wystąpienia. Pierwsza prezentacja, wygłoszona przez Pana Radosława Michalca z firmy PROFEKO, dotyczyła roli informatyki w obsłudze systemu gospodarki odpadami, co ważne - również w kontekście aktualnych problemów z działaniem systemu BDO. W kolejnym wystąpieniu, Pan Andrzej Bednarz z Dalkia Wastenergy przedstawił możliwości wykorzystania odpadów jako paliwa w ciepłowniach. Następnie Pan Jacek Chrząstek z firmy Strabag opowiedział o korzyściach wynikających z beztlenowego przetwarzania frakcji biologicznej odpadów. Organizatorzy – czyli przedstawiciele AK NOVA, skupili się natomiast na problemach z wdrażaniem nowych konkluzji BAT oraz możliwościach zwiększenia wydajności instalacji komunalnych poprzez optymalizację procesów technologicznych. Ilość kuluarowych rozmów świadczy o zapotrzebowaniu na tego typu audyty technologiczne i analizy prawno-środowiskowe. Swój wykład w interesujący sposób zaprezentowała również Pani Hanna Rudolf z firmy Mentor, która przedstawiła najnowsze trendy w ubezpieczeniach branży odpadowej. Zgodnie z doświadczeniami z lat ubiegłych, dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Pani mec. Anny Specht-Schampera, wyjaśniającej zawiłości prawne i problemy funkcjonowania instalacji komunalnych w nowych realiach po zmianach przepisów. W tym roku po raz pierwszy współpracowaliśmy z Politechniką Świętokrzyską - wykład Pani dr hab. inż. prof. Jolanty Latosińskiej - „Od odpadowej biomasy stałej do odnawialnych źródeł energii” - stanowił znakomitą kontynuację dla wykładów technologicznych.
Po krótkiej przerwie na lunch przygotowany dla wszystkich zarejestrowanych uczestników, rozpoczął się blok „świętokrzyski”, w którym głos zabrali:
- Pan Witold Bruzda - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który omówił wyniki dotychczasowych kontroli oraz obecne priorytety,
- Pani Ewa Jachimkowska - kierownik Oddziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, prezentująca Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami po zmianach,
- Pani Ewelina Palus z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce, która opowiedziała o trudnościach występujących w gospodarowaniu odpadami z perspektywy Gminy,
oraz
- Pan Michał Ławniczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który przedstawił możliwości finansowania inwestycji w gospodarce odpadami przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Wystąpienia te, choć kierowane głównie do słuchaczy z terenu województwa świętokrzyskiego, okazały się interesujące dla szerszego grona odbiorców ze względu na poruszane kwestie, ponieważ dotyczyły spraw występujących w całej Polsce. Problematyka rozliczania opłat za odbieranie odpadów poruszona w referacie pani Eweliny Palus stała się przyczynkiem do polemiki w kolejnych wystąpieniach.
Ostatnim akcentem MIFOD’u, swoistą „wisienką na torcie”, był blok wystąpień przedstawicieli podmiotów zajmujących się gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Pan Jacek Połomka – prezes ZZO Marszów, przedstawił realia funkcjonowania instalacji komunalnej wraz z pomysłami na optymalizację kosztów i procesów technologicznych. Pan Janusz Fic, prezes MPGK Krosno, pokazał możliwości gospodarowania odpadami w ramach holdingu komunalnego, gdzie w jednym ręku są skupione różnorakie instalacje i procesy. Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się informacja o stratach ponoszonych corocznie przez opóźnienie w realizacji własnej instalacji do spalania RDF. Podobnie jak prezentacja Pana Zbigniewa Gołębiewskiego ze firmy LECH z Białegostoku, który przedstawił kompleksowy, sprawnie działający system - spółka jako właściciel spalarni odpadów, sortowni i kompostowni, może zagospodarować całościowo strumień zbieranych w mieście odpadów. Problem z punktu widzenia zarządzającego i organizującego system, przedstawił pan Andrzej Sobolak - dyrektor Ekosystemu Wrocław. Poza analizą stanu aktualnego podzielił się ze słuchaczami również swoimi bardzo nowatorskimi i odważnymi planami, takimi jak przejęcie części miasta w systemie in house oraz wdrożenie zbiórki z wykorzystaniem śmieciarek z bocznym załadunkiem dużych pojemników czy transport rzeczny odpadów z stacji przeładunkowej do instalacji kompostowania czy fermentacji bioodpadów.
Konferencja mimo późnej godziny jej zakończenia, przez cały czas cieszyła się bardzo dużą frekwencją, a jej uczestnicy bardzo wysoko oceniali zarówno organizację, jak i poziom merytoryczny.
Dziękujemy i zapraszamy na przyszłą IX edycję konferencji!
Osoby zainteresowane otrzymaniem prezentacji wygłoszonych podczas MIFOD, prosimy o wysyłanie wiadomosci na adres:
panek@apriva.pl.
Podziel się: